Bilgi
HAYAT TEKNOLOJİ .NET ..Türkiye'nin Teknoloji Portalı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kablosuz fare sorunları ve çözüm yolları

Kablosuz fare sorunları ve çözüm yolları

Kablosuz fare sorunları ve çözüm yolları hakkına bilgiler burada verilmiştir

KABLOSUZ FARE (MAUSE) SORUNLARI

VE ÇÖZÜM YOLLARI

KABLOSUZ FARELER NASIL ÇALIŞIR? 

Bilgisayarın en önemli donanım parçalarından biri olan fareler , bilgisayarda  işlem yaparken el hareketinin işlemlerin hızlı  yapılmasını sağlar. Tek elinizde internet dünyasında gezinmesini fare sayesinde kolaylıkla sağlanır. Kablosuz fareler wireles bağlantı veya blootouh  bağlantı ile sağlanır. Bu tip  bağlantı cihazları normal  pille  ve şarjlı pille çalışır. Bilgisayara harici usb bağlantı aracı bilgisayarın usb portuna takılır. Bilgisayar işletim sistemi usb portuna takıla kablosuz fare donanımını algılar,Daha önceden fare ile usb bğlantı aracı ile eşlemesi yapılmış olarak size gelir , işletim sistemi içerisinde bulunan donanım algılayıcı sayesinde kablosuz farenin kurulumunu yapar. Ardından kablosuz fareniz çalışmaya başlar.

 

KABLOSUZ FARE SORUNLARI 

Öncelikle belirtmeliyiz ki elektronik cihazlar bir biri ile haberleşme yöntemi ile çalışırlar.Kablosuz fare ile usb bağlantı arasında eşleme yapılmış olmaldır. aksi takdirde birbirini  görmediği için hata verecektir. Geneleksel kablosuz fare sorunlarını sıralayalım.

Tüm herşey tamam iken hiçbir sorun yokken aşağıdakiler biri olursa sorun yaşarsınız

1-)Kablosuz farenin pili azalmışsa önce fareniz yavaşlayacak, fare imlecince donma kasmalar olacakır, farenin sensör ışığında kısılma yada az yanıp sönme yaşanacak en sonunda fare işlem yapamayacakır.

2-)Fareniz yere  düşmesi veya bir yere çarpması sonucu farenin hasar alması sonucunda farenin bozulması

3-)Bilgisayar çevre birimleriin garanti süresi genelikle 2 yıl olarak belirlenmiştir.Buna kablosuz fare dahildir. 2 yılını dolduran cihazlar anormal durumlar gözlenebilir.

4-)İşletim sistemi yazılım ve sürücü güncellemesi yapıldığında kablosuz fare çalışmayabilir.Bu durum genellikle donanım bağlantı noktası kodlama hatasından kaynaklanır.

5-)Kullanımdan dolayı zamanla fare üzerinde bulunan tuşlarda aşınma,az kullanımdan dolayı kirlenme tozlanma gibi faktörler fare bazı sorunlara neden olabilir.

6-) Yine zamanla bilgisarın  usb portunda sorunlar olabilmektedir.

 

KABLOSUZ FARE SORUNLARININ ÇÖZÜM YOLLARI 

1-)Kablosuz farenin pili azalmışsa bitmişse yenisi alınıp takılarak sorun çözülecektir.fare çalışacaktır.

2-)Kablosuz fareniz düşmüş ve çarpma sonucu hazar almışsa deneyi test ediniz .çalışmıyorsa tamir ettirebilirsiniz.yine düzelmesse yeni fare almanız gerecektir.

3-)Eğer kablosuz fareniz markalı ve garantili ürün ise garantiye verebilirsiniz. garantisi bitmişse bile ücreti karşılığında sorun çözülecektir

4-) işletim sistemi veya sürücü güncellemesi nedeniyle sorun yaşıyorsanız  aygıt yöneticisi  bölümünden  kablosuz fare kısmına geliniz ordan ordan cihazı kaldır’ı seçin fare usb bağlantı apararının çıkartın .daha sonra tekrar takın sorun çözülecektir.

5-)Kullanımdan dolayı aşınma ,fare tuşlarında ve tekerleiğinde aşınma oluşmussa yeni bir kablosuz fare almanız gerekecektir.toplanma ve kirlenme olmuşsa temiz bezle silmeniz yeterli olacaktır.

6-)Bilgisayar usb portunda yaşanan sorun varsa başka porta takınız sorun düzelecektir.

 


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM