Bilgi
Hayatteknoloji.net - Türkiye'nin teknoloji portalı

 • DOLAR
  %0,11
 • EURO
  %0,04
 • ALTIN
  %0,09
 • BIST
  %-0,03
İnternet servis sağlayıcı değiştirme koşulları rehberi

İnternet servis sağlayıcı değiştirme koşulları rehberi

İnternet servis sağlayıcı değiştirme koşulları rehberi hakkında bilgiler burada verilmiştir

 


İNTERNET SERVİS SAĞLAYICI

 DEĞİŞTİRME KOŞULLARI

İnternet servis sağlayıcı ve değiştirme koşulları rehberi hakkında bilgiler burada verilmiştir

 

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICISI NEDİR?

Belirli bir ücret karşılığında bireysel ya da kurumsal abonelerin internet erişimini sağlamakla görevli şirketlere denmektedir. İnternet Servis Sağlayıcısı’nın kısaltılmışı haline İSS denir. Her şirket için değişik politikalar ve hizmet anlayışı mevcuttur. Eğer sizlerin de böyle bir düşüncesi var ise hafta içi saat 10:00 ile 19:00 arasında kendinize uygun şirketleri öğrenmek için aramanız gereken numarayı internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu işlem için bir takım şartları sağlamanız gerekmektedir. Müşterilerin beğenmedikleri hizmeti değiştirme hakkı her zaman vardır. Sizler de hakkınızı arayabilirsiniz.

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICISI  DEĞİŞTİRME KOŞULLARI

→Eski dönemlerde bu işlem oldukça zordu. Fakat günümüzde telefon yoluyla dahi bu işlemi gerçekleştirmek mümkün oldu. Ses kayıt onayı ile talebiniz doğrultusunda bir gün içerisinde işleminiz onaylanıyor. İnternet kesintisi yaşamadan servis sağlayıcınızı değiştirebiliyorsunuz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) tüketicilerden gelen bir takım şikayetler nedeniyle karar almıştır. 2012 yılından itibaren uygulanan bu karar sebebiyle yeni servis sağlayıcısının sizden ayrıca telefon ile teyit almasını zorunlu kıldı. Servis sağlayıcısının değişmesi için yeni hizmet almak istediğiniz kuruma başvuruda bulunmanız gerekir. Bu abonelik iptali olmadan gerçekleşen bir işlemdir. Yeni kurumun sunduğu paketlerden birisini seçerek başvuru yapmalısınız. Belgeler size genellikle E posta ile e postanız yoksa kargo ya da kurye ile gönderilir ve imzalatılır. Sesli kayıt aşamasını tamamlamanız gerekir.

XDSL  VEYA FİBER NUMARASI

→XDSL veya FİBER numarası ,bu numara sizin internet hattınızın hizmet numarasıdır..Nasıl ki cep telefonu hattınızın numarası ile mobil operatörler arasında taşıma yapıyorsunuz ..İşte sabit internet taşıma veya geçiş işleminde sizin hizmet numarası ile yaparsınız..yeni bir abonelik hattı açılmadığı sürece halihazırda kullandığınız internet erişim hizmet no ile geçiş yaparsınız yeni operatörünüz o numarayı size tanımlar ve devam eder..

 

 

→BTK’nın sesli teyit uygulamasını aşamasını tamamlanır. Teyit alındıktan sonra verici internet servis sağlayıcı şirkete bu durum iletilir. Bu şirketin talebe cevap vermesi için 2 günlük bir süresi vardır. Buradan da onay alındıktan sonra işlem sonuçlanır.

→Nakil işlemi belgelerin tam olması gereklidir. Süre kısıtına uymadığı için BTK tarafından cezai yaptırıma uğraması için ve karşı İnternet Servis Sağlayıcı’nın red cevabı vermemesi için gerekli belgeler eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.

→Aktivasyon işlemi tamamlanana kadar eski internet hattınızı kullanabilirsiniz. Yeni servis sağlayıcınıza göre değişen birkaç günlük süre sonunda aktivasyon işleminiz tamamlanır. Aktivasyon tamamlandıktan sonra size bilgi verilecek ve modem kurulumunuzun değiştirdiğiniz internet servis sağlayıcısına göre tekrar yapılandırılmasını istenecektir.

 

CAYMA BEDELİNİ YENİ İNTERNET SAĞLAYICINIZ  NE KADARINI ÖDER

nternet Servis Sağlayıcınızı değiştirirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri bir önceki internet servis sağlayıcınıza borcunuzun oluşmamasıdır. Eğer herhangi bir taahhütünüz varsa, indirim ücretleri sizden talep edilebilir. Çoğu İnternet Servis Sağlayıcı 120 ile 200 TL arasında değişen cayma bedelini sizin yerinize karşılamaktadır. Ancak borcunuzun daha fazla olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

 

GEÇİŞ YAPILAMAYACAK DURUMLAR

→Abonenin hizmet numarası üstünde açık iş emri var ise( devir, nakil, abonelik iptal)Geçiş işlemi başvurusu yapılır sonuçlanmamış ve bu durumdan 3 ay geçmemiş ise3 ay süre geçmemiş ise.

→Bu geçiş işleminin iptal edip tekrar abone olmaktan farkı, İnternet servis sağlayıcıların yeni aboneliklerde aldığı yeni tesis ücretinin alınmaması ve kullanıcının ekonomik olarak ve çaba olarak lehine bir süreç olmasıdır.

İnternet Servis Sağlayıcısı değiştirme kuralları nelerdir?

 

→Abone farklı bir İnternet Servis Sağlayıcısı’na geçtiği takdirde 90 gün boyunca farklı bir geçiş talebinde bulunamaz.

→Bir yılda maximum 4 geçiş hakkınız vardır.

→Geçiş hizmeti aynı internet hizmetleri arasında mümkündür.

İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARI  HANGİ HİZMETLERİ SUNUYORLAR

İSS’nin sunduğu hizmetlerin en temel olanı internet bağlantısı temin etmesidir. Herkes bu internet servis sağlayıcıları aracılığıyla internet bağlantısı elde ediyor. Bundan dolayı da bu servis sağlayıcıları oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Ancak bunun yanı sıra internet servis sağlayıcıların farklı hizmetleri de bulunuyor. Örneğin bu sağlayıcılar ADSL de sunabiliyor. Pek çok İSS, ADSL, VDSL ,FİBER, METRO  simetrik internet hizmetini de veriyor. Bunların yanı sıra bir internet servis sağlayıcıları tarafından alınabilecek hizmetlerden bazıları şu şekildedir:

Sabit telefon hizmeti

Elektronik posta hizmeti,

Veri merkezi hizmeti

Kiralık sunucu hizmetleri

Kablo internet hizmeti

Kablosuz servis hizmeti

web sitesi barındırma ve alan adı hizmetleri

 

TÜRKİYE’DE İNTERNET SERVİS SAĞLAYICI FİRMALARI

TÜRK TELEKOM

Türkiye’nin  internet altyapı bağlantı ağı şebekesini ve sabit telefon hizmetinin ana omurgasını Türk Telekom oluşturmaktadır.Şirketin 2001 krizinde batması üzerine 2005 yılında %55 hissesi özelleştirilmiştir ,geri kalan %45 hisse payı ise Hazine bakanlığına yani devlete aittir Türk Telekom yönetim olarak Ulaştırma bakanlığına bağlı bir kurumdur.Diğer yandan 2005 yılına kadar Türkiye’nin internet servis sağlayıcısı ve sabit telefon hizmeti veren tek firması Türk telekom idi.2005 yılında özelleştirilmesinin ardından Telekom yasasında yapılan  değişiklikler ile rekabetin artırılması internet ve sabit telefon pazarının gelişmesi ve genişlemesi için diğer başka firmaların kurulmasına izin verilmiştir..Ancak alt yapı hizmeti tamamıyla yine türk telekoma aittir ,diğer firmalar  hizmeti Türk telekom dan toptan alır ve müşterilerine sunarlar…Aynı zamanda Türk telekom internet sevis sağlayıcı hizmeti vermektedir.Son yıllarda bazı firmalar Turkcell super online , Türk net, turksat kısmı olarak kendi altyapıları yapmışlarsa da yine Türk telekom işbirliği mevcuttur. Yapılan kanuni değişikle izin verilen internet servis sağlayıcı firmaları

Türk telekom

Turkcell superonline

vodafone net

Türk net

mileni com

dsamrt

digitürk

türksat kablo net

netspeeed net

net galaksi

oris telekom

vb gibi birçok iss bulunmaktadır


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM